Candida-diéta: rengetegen hallottatok már róla innen-onnan, barátnőtől, netes csoportokból. Valaki esküszik rá, másnak nem vált be, és valójában a tudománynak sincs egységes álláspontja arról, hogy tényleg segít-e ez a táplálkozási forma abban, hogy a szervezetedben túlszaporodott Candida élesztőgomba legyőzhető-e étkezéssel. Mégis vannak érveink a diéta mellett, olvasd el őket!

Candida-diéta: pontosan mire is jó?

A szervezetünkben mindenféle baktériumok, vírusok, gombafélék élnek egymással együtt, mikor az egyensúly megtartott, akkor nincs is szükségük semmilyen külső beavatkozásra ahhoz, hogy minden rendben menjen, a mikrobiom működik, a szervezet minden területe végzi a saját dolgát. A Candida-fertőzésben a Candida gomba azonban elszaporodik a szervezetünkben, és:

  • gombás hüvelyfertőzés
  • szájüregben jelentkező fehér foltok (szájpenész)
  • emésztőrendszeri panaszok (puffadás, görcsök, alhasi fájdalmak)
  • állandó fáradság

formájában jelzi a testünk, hogy valami nincs rendben. 

A Candida-diéta alapelve szerint táplálkozással (alacsony cukortartalmú gyümölcsök, keményítőmentes zöldségek, tojás), természetes alapanyagokkal és probiotikumokkal a fertőzés visszaszorítható. Igen, még a visszatérő hüvelygomba ellen is jót tehet. Lássuk mit lehet enni a diéta során, és mit kerüljünk el.

Candida-diéta: friss, gyulladáscsökkentő alapanyagok

Mint alapvetően az egészséges, mikrobiom-barát érkezésben, így a Candida-diétában is érdemes a sovány fehérjére, egészséges zsírokra, alacsony cukortartalmú gyümölcsökre alapoznunk az étkezést. 

A Candida-diéta az olívaolajat, kókusz-, len- és szezámolajat ajánlja, húsokból a csirke, pulyka, szardínia, vadlazac jöhet szóba, magokból a zsírokat képviselve az alacsony gombatartalmúak: mandula, lenmag, mogyoró, napraforgómag ajánlottak. 

Édesítőkből a természetes alapúakkal nincs gond, eritrit, sztívia, xilit fogyasztható, a fermentált ételek pedig egyértelműen előnyben: kefír, savanyú káposzta. Szénhidrátforrásként is bőven válogathatunk az alapanyagokban: quinoa, köles, hajdina mehetnek, zöldségekből is sokféle: nyers fokhagyma, kelkáposzta, brokkoli, kelbimbó, káposzta, padlizsán, zeller, uborka, cukkini, paradicsom, hagyma mind-mind fogyaszthatóak. 

A probiotikus tejtermékeket se hagyd ki, joghurt, vaj, ghí, kefír kifejezetten ajánlottak a Candida-diéta alapelvei szerint. 

Ne feledkezz meg a változatos fűszerezésről és gyógyteákról sem, cikóriakávét is ihatsz. 

Mit ne fogyassz a Candida-diéta során?

Amivel biztosan nem jó kísérletezni, ha már belevágtál a diétába: alkohol, koffeines italok és magas cukortartalmú gyümölcsök, üdítők sem ajánlottak, mert ezek sajnos kedveznek a Candida további szaporodásának. 

Tényleg használ a Candida-diéta?

A szakértők szerint működhet, ennek pedig az az egyszerű oka van, hogy alacsony cukortartalmú ételeket ajánl a diéta, ez pedig nem csak a Candida-fertőzésben segíthet, de ételérzékenységekben, emésztőrendszeri panaszoknál és IBS-ben is javíthat a helyzetben, különösen, hogy a szervezet gyulladásos folyamatait is visszafordíthatja.

A Candida-diéta is alapvetően alacsony FODMAP-összetevőket használ, így különösen jót tehet a bél mikrobiomnak, az emésztőrendszerünknek, ezáltal az egész szervezetünknek.