A cisztás fibrózis egy genetikai, öröklődő betegség, ami nem gyógyítható és hatással van a várható élettartamra. A cisztás fibrózis tünetei közvetlen okozója egy hibás gén, ami miatt a klorid-ion és a víz nem jut át a váladéktermelő mirigyekbe, ezért a test váladékai jóval sűrűbbek, mint az egészséges embereké. A túlzottan sűrű váladék elzárhat bizonyos járatokat a belső szervekben vagy bevonatot képez (például a tüdőben), amivel komoly problémákat okoz.
A cisztás fibrózis tünetei
A cisztás fibrózis tünetei egyénenként változnak, hiszen a betegség lefolyása is eltérő és más-más szervrendszereket érint:
- Köhögés
- Gyakori fertőzések (főleg a tüdőt érintő, pl. tüdőgyulladás)
- Fogyás, sápadtág
- Fáradtág
- Fényes, zsíros, bűzös széklet
- Sós verejték, sókristályok a bőrön
- Meddőség
Milyen szerveket érint a cisztás fibrózis?
A cisztás fibrózis leggyakrabban a tüdőt és az emésztőrendszert érinti, de személyenként eltérően a test más szervrendszereire is hatással van.
Érintett szervek lehetnek:
- Tüdő
- Hasnyálmirigy
- Vékonybél
- Epeutak
- Szaporító szervek
- Izzadtságmirigyek
A tüdő érintettsége
A CF betegek 90%-ánál a tüdő is érintett. A tüdő sejtjei által termelt váladék sűrűbb a kelleténél, ezért bevonatot képez a tüdőhólyagocskákon, ez pedig a következő problémákat okozza:
- Csökken a légzőfelület
- Ez nehezíti a légzést
- és köhögést okoz
- Beletapadnak a kórokozók, ami fertőzésekhez vezet
A fertőzések akár halálos kiemenetelűek is lehetnek. Mivel a cisztás fibrózisos betegek tüdejében makacsul megmaradnak a kórokozók, ami betegtársaikra akár halálost veszélyt jelenthetnek, ezért a CF-s betegek nem találkozhatnak egymással.
Emésztőrendszeri érintettség
Újszülöttek 10%-ánál a széklet besűrüsödése bélelzáródást okoz és később, már 6-8 hetes korban jelentkeznek emésztőrendszeri zavarok.
Ha az emésztőrendszer érintett, a hasnyálmirigy által termelt, emésztőenzimeket tartalmazó sűrű váladék elzárja a hasnyálmirigy csatornáit. Ezért ezek az enzimek nem tudnak a bélbe ürülni és a táplálékot a szervezet nem képes megemészteni. Az emésztetlen táplálékból a szervezet nem tudja a tápanyagokat felszívni, ami hiánybetegségekhez vezet. Ha az epe is érintett, kevés epeváladék ürül a bélbe, emiatt a zsír emésztése és felszívódása nem megfelelő.
A zsírok felszívódási zavarai miatt a zsírban oldódó vitaminokat sem képes a szervezet felvenni, ami miatt vérszegénység, farkas-vakság, angol-kór alakul ki.
Ezért a cisztás fibrózissal élő betegeknek a zsírban oldódó vitaminokat más módon kell pótolni. Ez rendszerint napi 8-10 kapszula bevételét jelenti, több különböző terméket (vitamint) kell a betegnek ehhez megvennie, amit egy életen át kell folytatni. Ezek a vitaminok a D-, az E-, a K- és az A-vitamin.
Ezért született meg DEKAfib, ami egy ÚJ, speciális gyógyászati célra szánt élelmiszer és ami elsőként és egyedüliként mind a 4 említett zsírban oldódó vitamint tartalmazza.
A DimondLily webshopjában is megjelent már ez az újdonság, erre a linkre kattintva tudod megvásárolni!
DEKAfib – A, D, E, K vitamin-komplexum cisztás fibrózissal élőknek
A DiamondLily első speciális gyógyászati igényű csoportoknak szánt terméke, a DEKAfib A, D, E, K vitamin-komplexum cisztás fibrózissal élőknek végre elérhető már Magyarországon is!
A DEKAfib egy olyan, zsírban oldódó vitaminokat (A, D, E, K) tartalmazó, speciális gyógyászati célra szánt tápszer melyet kifejezetten a CF-es páciensek szükségleteivel összhangban fejlesztettünk ki.
Könnyen kezelhető és szedhető formátumával, megfelelő összetételével nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a cisztás fibrózissal élők napi vitaminszükséglete kellően le legyen fedve. Az „adek vitaminok” napi szükségletét számos különböző készítmény bevételéről mindössze napi 2db lágyzselatin kapszulával helyettesíti, az irányelvek alapján előírt mennyiségek változtatása nélkül.
A termék nem tartalmaz semmilyen szükségtelen adalékanyagot, allergént.
A csomagolásban 60 db lágyzselatin kapszula található.
A napi adagolása 1-2 db, életkortól és életviteltől függően.
További információkért kérjük olvassa el a termék tájékoztatóját, illetve weboldalunkat www.dekafib.com/hu
Jelenleg a DEKAfib az egyetlen ilyen vitamin komplex, elég belőle napi 1-2 szem életkortól függően. A DEKAfib engedélyezését az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet végzi.
A DEKAfib a Cisztás Fibrózis Szövetség és az ESPEN-ESPGHAN-ECFS által együttesen megalkotott irányelvek szerint készült.
A szaporító szervek érintettsége
A cisztás fibrózis mindkét nemet érintheti, terméketlenséget okozva.
A cisztás fibrózissal születő férfiak 98%-a meddő, mert hiányzik az ondóvezeték, ezért az ejakulátumban nincsenek spermiumok.
Nőknél a sűrű méhnyakváladék okoz teherbeesési problémát, de egyáltalán nem lehetetlen CF-s betegként gyermeket vállalni.
Hagyj üzenetet