Mindannyian tudjuk, hogy az emésztőrendszerünk egészsége mennyire fontos a jó közérzetünkhöz és ahhoz, hogy tele legyünk energiával. De valljuk be, néha hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni a testünk jelzéseit, és csak akkor kapunk a fejünkhöz, amikor már komoly gond van. A DiamondLily-nél hiszünk abban, hogy az egészségről való tájékozódás és a nyílt kommunikáció elengedhetetlen, ezért úgy döntöttünk, hogy egy kicsit jobban beleássuk magunkat a témába.

Kíváncsiak voltunk, hogy ti, kedves közösségünk tagjai, milyen emésztési problémákkal küzdötök, és hogyan próbáljátok ezeket kezelni. Ezért nemrégiben elindítottunk egy átfogó gasztroenterológiai felmérést. Hálásak vagyunk az őszinte válaszaitokért, amik megerősítették, hogy az emésztési gondok sajnos sokunkat érintenek.

Ebben a cikkben szeretnénk megosztani veletek a felmérés legfontosabb eredményeit, hogy mit tanulhatunk ezekből, és hogyan tervezünk segíteni nektek abban, hogy az emésztés ne legyen többé tabu téma, hanem egy olyan terület, amiről nyíltan beszélgethetünk.

Egészségünk és életmódunk: Hol tartunk most?

Nagyon örültünk, hogy a válaszaitok alapján a többségetek jó egészségi állapotról számolt be. Az 1-től 5-ig terjedő skálán, ahol az 5-ös a legjobb, átlagosan 3,7-es értéket adtatok az egészségi állapototoknak. Ez szuper hír, hiszen a jó általános egészség elengedhetetlen az emésztőrendszer megfelelő működéséhez is.

Viszont azt is láttuk, hogy a rendszeres testmozgás és a kiegyensúlyozott étkezés terén még van hova fejlődni. A válaszaitok alapján azt tapasztaltuk, hogy 41%-otoknak, tehát kevesebb, mint a kitöltők fele tud heti szinten a testmozgásra időt szakítani. És bár a többségetek azt írta, hogy rendszeresen figyel az étkezésére, minden 5. kitöltőnk azt válaszolta, hogy egyáltalán nincs alkalma, lehetősége vagy éppen ereje erre odafigyelni.

Sokat gondolkoztunk az eredményeken, és a jövőben nagyobb hangsúlyt fogunk fektetni arra, hogy ezeken a területeken segítsünk nektek.  Tervezzük, hogy több olyan tartalmat osztunk meg, amelyek a könnyen beilleszthető, akár otthon is végezhető mozgásformákról szólnak, valamint olyan gyors, egészséges recepteket mutatunk be, amelyeket a legzsúfoltabb napokon is el tudtok készíteni.

Azt is megtudtuk, hogy közületek sokan, körülbelül 30%, valamilyen diétát követ. A leggyakoribb a laktózmentes és a gluténmentes étrend, ami arra utal, hogy az ételintolerancia és -érzékenység is gyakori probléma a közösségünkben. Ezért igyekszünk majd még több olyan receptet és tippet hozni, amelyek segítenek változatossá tenni az étrendeteket, és megmutatni, hogy a diétás étkezés is lehet finom és élvezetes.

Tudjuk, hogy a rendszeres testmozgás és a megfelelő, személyre szabott táplálkozás nemcsak az általános egészségetek, hanem az emésztésetek szempontjából is kulcsfontosságú. A mozgás segít fenntartani az egészséges bélmozgást, míg a rostban gazdag, kiegyensúlyozott étrend biztosítja a bélflóra számára szükséges tápanyagokat. Ezért arra biztatunk mindenkit, hogy figyeljen oda ezekre az életmódbeli tényezőkre.

Azoknak pedig, akik ételintoleranciával vagy -érzékenységgel élnek, különösen fontos a diéta betartása. Ha úgy érzitek, hogy elakadtatok, vagy kérdéseitek vannak, ne habozzatok szakember segítségét kérni a megfelelő étrend kialakításához.

Emésztőrendszeri problémák: Nem vagy egyedül!

A kérdőív eredményei sajnos megerősítették azt, amit már sejtettünk: az emésztési problémák szinte mindennaposak a közösségünkben. Válaszaitok alapján a kitöltők elsöprő többsége, 83,9%-a tapasztalt valamilyen emésztési panaszt az elmúlt hat hónapban. Ez az adat egyértelműen jelzi, hogy az emésztési problémák komoly gondot jelentenek, és hogy itt az ideje tennünk valamit ez ellen.

A leggyakoribb panaszok között a puffadás, a hasmenés és a székrekedés szerepel, amelyek a válaszadók több mint felét érintik. De sokan küzdötök hasi fájdalommal, refluxszal vagy gyomorégéssel, valamint hányingerrel is. Tudjuk, hogy ezek a tünetek nemcsak kellemetlenséget okoznak, hanem jelentősen ronthatják az életminőséget is. Nehéz úgy élvezni a mindennapokat, ha folyamatosan leköt az emésztésed.

Ami még aggasztóbb, hogy a válaszaitok alapján az emésztési problémák jelentős része rendszeresen visszatér. Több mint 50%-otok számolt be arról, hogy hetente legalább egyszer, vagy akár naponta is tapasztal tüneteket. Ez a krónikus jelleg tovább nehezíti az érintettek életét, és komoly stresszforrást jelenthet.

Ezek az eredmények megerősítettek minket abban, hogy még több olyan tartalmat kell létrehoznunk, amelyek segítenek jobban megérteni és kezelni az emésztési problémákat. Célunk, hogy a DiamondLily zárt csoportja egy olyan biztonságos tér legyen, ahol beszélhetünk ezekről a témákról, megoszthatjuk tapasztalatainkat, és támogathatjuk egymást a megoldás felé vezető úton.

Diagnózis és kezelés: Az első lépések az egészséges emésztés felé

Az emésztési problémák mögött gyakran diagnosztizált betegségek állnak. A kérdőívünk eredményei azt mutatják, hogy a válaszadók negyede él valamilyen emésztőrendszeri betegséggel. A leggyakoribb diagnózisok között szerepel a laktózérzékenység, az irritábilis bél szindróma (IBS) és az inzulinrezisztencia (IR), de számos más betegség is előfordult a válaszadók körében, mint például a reflux, a cöliákia vagy a gyulladásos bélbetegségek.

Ez az adat is rávilágít arra, hogy mennyire fontos az orvosi diagnózis és a személyre szabott kezelés. Ha úgy érzed, hogy az emésztési problémáid már régóta fennállnak, vagy súlyosak, ne halogasd tovább az orvosi kivizsgálást! Egy szakember segíthet feltárni a panaszok okát és megtalálni a számodra legmegfelelőbb kezelési módot.

A kérdőívből az is kiderült, hogy sok különböző módszert használtok az emésztési problémák kezelésére. A leggyakoribb az étrendi változtatás, de sokan szedtek probiotikumokat, gyógynövényeket vagy étrend-kiegészítőket, illetve szükség esetén gyógyszereket. A stresszcsökkentés és a rendszeres testmozgás is szerepet játszik sokatoknál a tünetek enyhítésében.

Örömmel látjuk, hogy ilyen aktívan keressitek a megoldásokat. Ugyanakkor szeretnénk hangsúlyozni, hogy az öngyógyítás nem mindig a legjobb megoldás. Ha bizonytalan vagy abban, hogy mi okozza a panaszaidat, vagy milyen kezelés lenne a legmegfelelőbb számodra, mindenképp fordulj szakemberhez!

Mi azon dolgozunk, hogy minél több információval lássunk el benneteket a témával kapcsolatban. A jövőben még több cikket és szakértői interjút találhattok majd meg az oldalunkon, amelyek segítenek eligazodni a különböző kezelési lehetőségek között, és megtalálni a legmegfelelőbbet.

Probiotikumok: A bélflóra legjobb barátai

Mindannyian hallottunk már a bélflóráról, ugye? Ez a bélrendszerünkben élő jótékony baktériumok csodálatos közössége, amely nélkülözhetetlen az egészséges emésztéshez. Ezek a kis segítők lebontják a tápanyagokat, erősítik az immunrendszerünket, és még a káros baktériumok és gombák ellen is védelmet nyújtanak. De mi történik, ha ez az egyensúly felborul? Nos, akkor bizony előfordulhatnak emésztési problémák, sőt, akár más egészségügyi panaszok is.

A kérdőívünk eredményei azt mutatják, hogy ti is felismertétek a probiotikumok fontosságát: a válaszadók 35%-a szed jelenleg is valamilyen probiotikumot. Ez fantasztikus, hiszen a probiotikumok olyan élő mikroorganizmusok, amelyek segítenek helyreállítani és fenntartani a bélflóra egyensúlyát.

A válaszaitokból az is kiderült, hogy az általános egészség megőrzése, az emésztési problémák kezelése és az immunrendszer erősítése a legfontosabb célok, amikor probiotikumot választatok. De azt is láttuk, hogy a megfelelő probiotikum kiválasztása nem mindig egyszerű feladat. A piacon rengeteg termék közül lehet választani, és nem mindegyik egyformán hatékony.

Ti az orvosi ajánlást, valamint a termék összetételét és hatóanyagait tartjátok a legfontosabb szempontoknak a döntéshozatal során. Emellett a probiotikumokban található élő baktériumok száma, vagyis a kolóniaképző egységek (CFU) mennyisége is nagyon fontos. Minél magasabb a CFU érték, annál több hasznos baktérium jut el a bélrendszerbe, hogy ott együttesen kifejthessék jótékony hatásukat.

Mi is sokat kutattunk a témában, és szeretnénk bemutatni nektek a VSL#3-at, egy olyan klinikailag bizonyított hatékonyságú probiotikumot, amely kiemelkedik a piacon található termékek közül.

VSL#3 étrend-kiegészítő por - tasakos

A VSL#3 nemcsak 8 különböző baktériumtörzsből álló összetételével tűnik ki, hanem egyedülállóan magas, 450 milliárd CFU-t tartalmazó baktériumszámával is, ami messze az egyik legmagasabb a magyar piacon. Ez a magas CFU érték biztosítja, hogy elegendő mennyiségű jótékony baktérium jusson el a bélrendszerbe, így a VSL#3 hatékonyan segít helyreállítani és fenntartani a bélflóra egyensúlyát.

A VSL#3-at már számos klinikai vizsgálatban tesztelték1, és az eredmények azt mutatják, hogy hatékonyan enyhíti a különböző emésztési problémákat, mint például az irritábilis bél szindróma (IBS), a gyulladásos bélbetegségek és az antibiotikumok okozta hasmenés. Emellett segít csökkenteni az antibiotikumok mellékhatásait, és hozzájárul az immunrendszer erősítéséhez is.

Közösségünk tagjai, akik már kipróbálták a VSL#3-at, nagyon pozitív tapasztalatokról számoltak be. Többen kiemelték, hogy a termék jelentősen javított az emésztésükön, csökkentette a puffadást és a hasi diszkomfort érzést, valamint segített megelőzni az antibiotikumok okozta kellemetlenségeket.

Más termékekkel összehasonlítva a VSL#3 ár-érték arányban is az egyik legjobb választás, mivel a VSL#3 esetén egymilliárd CFU mindössze 53 forintba kerül. Érdemes ezt összevetni más termékek árával, és kiszámolni, hogy azok esetében mennyibe kerül egymilliárd CFU. Így biztos lehetsz benne, hogy a legjobb ár-érték arányú probiotikumot választod.

Ha te is emésztési problémákkal küzdesz, vagy szeretnéd megőrizni bélflórád egészségét, érdemes megfontolnod a VSL#3 használatát. A termék egyedülálló összetétele, klinikailag bizonyított hatékonysága és magas CFU értéke miatt kiemelkedik a probiotikumok piacán, és valódi segítséget nyújthat az emésztésed támogatásában.

Útmutató a bélflórád helyreállításához

A gasztroenterológiai kérdőívünk eredményei rávilágítanak arra, hogy az emésztési problémák milyen gyakoriak és milyen jelentős hatással lehetnek az életminőségre. De ne csüggedjetek, mert van jó hír is! Az egészséges életmód, az orvosi segítség és a megfelelő étrend-kiegészítők jelentős mértékben hozzájárulhatnak az emésztőrendszer egészségének helyreállításához és megőrzéséhez.

Hogy még több hasznos információval és gyakorlati tanáccsal láthassunk el, elkészítettünk egy átfogó útmutatót a bélflóra helyreállításáról, amit innen tudsz letölteni. Ebben az útmutatóban részletesen bemutatjuk azokat a lépéseket, amelyekkel te is hozzájárulhatsz emésztőrendszered egészségéhez, és visszanyerheted a vitalitásodat.

Ne feledd, az egészséges emésztés az egészséges élet alapja! Mi pedig itt vagyunk, hogy támogassunk ezen az úton. Ha bármilyen kérdésed van, vagy csak meg szeretnéd osztani a tapasztalataidat, ne habozz hozzászólni vagy írni a LilyGROUP-ba. 

[1] Tudományos Háttér

  • Sood A, et al. The probiotic preparation, VSL#3 induces remission in patients with mild-to-moderately active ulcerative colitis. Clin Gastroenterol Hepatol. 2009;7(11):1202-1209. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19631292/
  • Tursi A, et al. Treatment of relapsing mild-to-moderate ulcerative colitis with the probiotic VSL#3 as adjunctive to a standard pharmaceutical treatment: a double-blind, randomized, placebo-controlled study. Am J Gastroenterol. 2010;105(10):2218-2227. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20517305/
  • Miele E, et al. Effect of a probiotic preparation (VSL#3) on induction and maintenance of remission in children with ulcerative colitis. Am J Gastroenterol. 2009;104(2):437-443. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19174792/
  • Gionchetti P, et al. Prophylaxis of pouchitis onset with probiotic therapy: a double-blind, placebo-controlled trial. Gastroenterology. 2003;124(5):1202-1209. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12730861/
  • Kim HJ, et al. A randomized controlled trial of a probiotic combination VSL# 3 and placebo in irritable bowel syndrome with bloating. Neurogastroenterol Motil. 2005;17(5):687-696. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16185307/
  • Guandalini S, et al. VSL#3 improves symptoms in children with irritable bowel syndrome: a multicenter, randomized, placebo-controlled, double-blind, crossover study. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2010;51(1):24-30. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20453678/
  • Brigidi P, et al. Effects of probiotic administration upon the composition and enzymatic activity of human fecal microbiota in patients with irritable bowel syndrome or functional diarrhea. Res Microbiol. 2001;152(8):735-741. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11686387/
  • Pronio A, et al. Probiotic administration in patients with ileal pouch-anal anastomosis for ulcerative colitis is associated with expansion of mucosal regulatory cells. Inflamm Bowel Dis. 2008;14(5):662-668. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18240282/