A közeljövőben a DimondLily webáruházában egy új terméket érhetsz el. Ez egy magas vitamintartalmú speciális gyógyászati célra szánt élelmiszer, kifejezetten a cisztás fibrózis nevű betegséggel küzdők számára.
Mi az a cisztás fibrózis?
A cisztás fibrózis egy genetikailag öröklődő betegség, ami a ritka betegségek közül Magyarországon az egyik leggyakoribb. Nem gyógyítható, azonban a kezelés annál hatékonyabb, minél korábban kezdik.
Mivel a cisztás fibrózis jelentősen rövidíti az élettartamot, nagy jelentősége van a korai diagnózisnak.
Az első tünetek már csecsemőkorban megjelenhetnek, de a diagnózisra hosszú ideig csak évekkel később került sor. 2021-ben azonban Magyarországon is bekerült az újszülötteknél kötelezően vizsgálandó anyagcsere betegségek közé a cisztás fibrózis. A 2022. január 1-jétől minden csecsemőnél szűrik ezt a betegséget is.
A betegség kimutatására lehetőség van magzati korban is, aminek megbízhatósága 95%-os.
Mennyi a várható élettartama egy cisztás fibrózisos betegnek?
A tudomány fejlődésével jelentősen javult a cisztás fibrózissal élő betegek várható élettartama. Amíg egy 1990-ben született beteg legfeljebb az 30. születésnapja megérésére számíthatott, addig egy 2021-ben világra jött gyermek már akár 50 éves évig is élhet. 2018-ban Magyarországon a betegek átlag életkora 19,4 év volt, a legidősebb beteg pedig a 69,9. évét töltötte be.
Hol okoz problémát a cisztás fibrózis?
A cisztás fibrózis során az ún. klorid-ion csatornának a nem megfelelő működése miatt a test váladékai besűrűsödnek és nem képesek távozni, “dugót” képeznek.
A test több szervét is érintheti a betegség, többek között a tüdőt, a hasnyálmirigyet, a májat, a bélrendszert. Minden betegnél eltérőek a pontos tünetek és a betegség lefolyása, de a cisztás fibrózisos a betegek 90%-a esetén a tüdőben okoz problémákat. A tüdő váladéka sűrűsége miatt lerakódik, eltömíti a tüdőhólyagocskákat, csökkenti a légzőfelületet és táptalajt ad a baktériumoknak, ami betegségekhez vezet.
Ha arra gyanakszik, hogy Ön vagy ismerőse, családtagja, cisztás fibrózisban szenved, mielőbb keressen fel szakorvost!
A cisztás fibrózis kezelése
A cisztás fibrózis kezelése gyógyszerekkel és fizioterápiával történik, mely egy életen át tart. Kiemelten fontos a tüdő napi szintű megtisztítása fizoterápiával.
Gondot kell fordítani továbbá a kiegyensúlyozott, egészséges étrendre, légzőgyakorlatokat kell végezni és a beteg, illetve a közvetlen környezet mentális terápiája is lényeges.
Mi az a speciális gyógyászati célra szánt élelmiszer?
A speciális gyógyászati célra szánt élelmiszer kifejezetten olyan betegek számára készült, akik a normál táplálkozással nem képesek szervezetüket ellátni a szükséges tápanyagokkal. Ezeknél az embereknél rendszerint a tápanyagok felszívódása, emésztése, feldolgozása nem működik megfelelően. Egy-egy készítmény vagy speciális eljárással készült élelmiszer többnyire egy-egy meghatározott betegséggel élők számára készülnek, de léteznek egész napos tápanyagbevitelre készült élelmiszerek is.
A speciális gyógyászati célra szánt élelmiszerek forgalomba hozatalát az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet felügyeli és engedélyezi.
A DEKAfib rendelkezik minden szükséges engedéllyel, illetve a Cisztás Fibrózis Szövetség és az ESPEN-ESPGHAN-ECFS által közösen megalkotott irányelvek szerint készült.
Mit tartalmaz a DEKAfib?
A DEKAfib egy vitamin komplexum, ami nagy mennyiségben tartalmazza a fontosabb zsírban oldódó vitaminokat:
- D-vitamint
- E-vitamint
- K-vitamint
- A-vitamint
- Illetve közepes láncú triglicerideket.
A DEKAfib nem tartalmaz semmilyen felesleges adalékanyagot:
- Allergénmentes
- Adalékanyagmentes
- Laktózmentes
- Gluténmentes
- Titán-dioxid mentes
- Vegán
Szedhetik egészséges emberek is a DEKAfib-et?
NEM, mert akár egészségkárosító hatású lehet azok számára, akik nem szenvednek cisztás fibrózisban. A DEKAfib zsírban oldódó vitaminokat tartalmaz és ezek túladagolása problémát okozhat egészséges ember szervezetében.
Hagyj üzenetet