Sokan nincsenek is tisztában azzal, hogy egy hormonális fogamzásgátló által kívülről bevitt hormonok milyen hatással lehetnek a nők szervezetére. Ezért most összegyűjtöttünk minden hasznos információt, amit érdemes figyelembe venni, ha fogamzásgátlásra kerül sor.
Hormonális fogamzásgátlók
Hormonális fogamzásgátló eszközök közé tartoznak például a fogamzásgátló tabletták, a hüvelygyűrű, valamint a hormontartalmú spirálok.
A tabletták szintetikus hormonokat tartalmaznak, progeszteront vagy progeszteront és ösztrogént. A gyűrű szegeszteron-acetát és etinil-ösztradiol hormonkombinációt tartalmaz. A méhbe helyezett spirál pedig a mechanikai védelem mellett hormonokkal is gátolja a megtermékenyülést.
A hormonális fogamzásgátlók lehetséges mellékhatásai
A következőkben szeretnénk kiemelni, hogy milyen különböző mellékhatásaik lehetnek:
- Vérzészavarok,
- Hányinger
- Emlőérzékenység
Amikor a mellek számos esetben megnagyobbodnak vagy érzékennyé válnak. - Erős fejfájás
- Hízás
Kutatásokkal igazolták, hogy a tablettát szedő, valamint nem szedő nők között az évek előrehaladtával nem volt jelentős különbség súlynövekedés szempontjából. Viszont a fogamzásgátló tabletták hormontartalma visszatartja a vizet a nők szervezetében, így valóban néhány kg-os hízás érzékelhető szedésük mellett. - Hangulatingadozás
A hormonális fogamzásgátlókat alkalmazó nők érzelmileg instabilabbak és gyakran számolnak be a depresszió tüneteiről. - Csökkenő libidó
- Hüvelyi folyás,
mely esetében felmerülhet a fertőzés gyanúja, így minél hamarabb orvoshoz kell fordulni! - Homályos látás, látásromlás
- Csontritkulás
Erről bizony kevesen tudnak, de a fiatal korban alkalmazott hormonális fogamzásgátlók a csontsűrűségre is hatást gyakorolhatnak. Emiatt is érdemes óvatosnak lenni!
Mivel a hormonális fogamzásgátlók esetlegesen érrendszeri problémákat is okozhatnak (szívrohamot, agyvérzést, vérrögképződést), ezért akinek már volt trombózisa, vagy más szív- és érrendszeri problémája, azoknak kifejezetten nem szokták javasolni az orvosok a hormonális fogamzásgátlás alkalmazását.
A hormontartalmú fogamzásgátló alkalmazásának elején fellépő tünetek rendre elmúlnak kis idővel, azonban ha hosszabb ideig is fennállnak, mindenképpen javasolt felkeresni egy nőgyógyászt.
Van alternatíva a hormonális fogamzásgátlók helyett!
Amennyiben úgy döntesz, hogy nem választanád a hormontartalmú fogamzásgátlási módszerek egyikét sem, jó hírünk van számodra: számos hormonmentes megoldás közül válogathatsz!
Ezek fő előnye, hogy nem kell szembenézned a feljebb említett mellékhatásokkal, bármikor probléma nélkül abbahagyhatók, vagy a méhen belüli eszközök eltávolíthatók, és utána rögtön termékeny is lehetsz.
További írásaink a témában:
- Melyik a legbiztonságosabb fogamzásgátlási módszer a teherbe esés szempontjából?
- Tabletta – A Csendes Gyilkos
- Fiatalság érdekében a fogamzásgátlásról
- Hogyan csökken a szenvedély a hormonális fogamzásgátlás hatására?
Hagyj üzenetet