Hólyagfájdalom, közismert rövidítésén nevezve, IC-ben (interstitialis cystitis) szenvedőknek számos cikket készítettünk arról, hogyan érdemes táplálkozniuk, hogy csökkenthessék panaszaikat. Az Unisis és Allkapure étrend-kiegészítőket már sokan jól ismeritek, most pedig 10 tutibiztos tippet hoztunk el nektek, egyenesen a hólyagfájdalom kezelésének egyik legismertebb hazai specialistájától, Lovász Sándor doktortól.
Lássuk ket!

Hólyagfájdalom és vizelet: miért csíp?
Tudtad, hogy azt a szörnyű fájdalmat, amit nap mind nap átélsz, kizárólag a húgyhólyag ingerlése okozza? Ennek kiváltója pedig nem más, mint maga a vizelet. Az okok: túlzottan savas és koncentrált a vizeleted, sokféle aroma (fűszerek illóolajok) halmozódik fel benne, egyes gyógyszermaradványok (antibiotikumok) és bizonyos anyagcsere-végtermékek is ürülnek a vizeleten keresztül. Hólyagfájdalom esetén ezek együttesen vagy külön-külön is okolhatóak a panaszokért.
Hólyagfájdalom és savas vizelet? Ez lesz a probléma?
Mindennél fontosabb, hogy csökkentsük a vizelet savasságát, csak így várhatunk igazán nagy javulást, a vizelet lúgosításával, sok víz és speciális diéta tartásával 6.5 és 7.5 közötti ph-ra szorítható a vizelet ph-értéke. Konkrétumokkal: a hólyagfájdalom panaszai jól kezelhetőek lúgosító ásványvízzel, citromlével (igazi, nem koncentrátum!) és citrátsó fogyasztásával, akut esetben néha 1 gramm szódabikarbóna elfogyasztásával.
Mit hagyjunk ki a hólyagfájdalom – diétában?
Nagyon fontos a csípő, irritáló anyagok, összetevők elkerülése: ide tartozik a chilil, fahéj, vanília, curry, szegfűszeg, feketebors, kömény, szerecsendió, de a gyógyteák, gyógynövénykivonatok is (híg kamilla- és hársfatea mehet). Kávé, alkohol, szénsavas üdítőitalok, édesség, csokoládé, mesterséges édesítőszerek sajnos tiltólistásak, mert fokozhatják a hólyag irritációját.

Hólyagfájdalom: mi a vizelet savasságának jelentősége?
Vizeletünk alapvetően savas kémhatású (a vegetáriánusok kivételek), amit számos egyedi tényező befolyásol. Néhány óráig benntartott, savas vizelet akár két napig tartó panaszokat is okozhat, így kiemelten fontos, hogy hólyagfájdalom esetén a vizelet savasságát csökkentsük, mérsékeljük.
Érdemes vizelési naplót vezetni, erről egy következő cikkben ejtünk szót.
Hólyagfájdalom esetén minden kedvenc ételedről le kell mondanod?
Szerencsére ez azért nincs így, ugyanis a kalcium-glicerofoszfátot tartalmazó Alkapure étrend-kiegészítővel mérsékelhetek a panaszok. Az Alkapure nem a gyomorra vagy a hólyagra, hanem közvetlenül az elfogyasztott ételekre hat, csökkenti azok savasságát. Naponta háromszor két tabletta, tartósan szedve, mérsékli a vizelet savasságát, ha esetleg nem tartottad tűpontosan a hóyagfájdalom- diétát, segíthet, hogy elkerüld a komolyabb panaszokat.
Hólyagfájdalom és folyadékfogyasztás? Elhanyagolt terület!
Nagyon fontos lenne hangsúlyozni, hogy hólyagfájdalomban a híg vizelet elérése elengedhetetlen, ezt pedig minimum 2 és fél liter, nyáron akár 3 és fél liter folyadék fogyasztásával érhetjük el. Enélkül a vizelet koncentrált marad, biztosak lehetünk benne, hogy komoly panaszokat fog okozni. Éjszaka is fontos lenne innunk, mert ezzel elkerülhető a vizelet reggeli koncentrálódása, savasodása.
Kérdésem ,hogy a tőzegáfonyát ajánlják ez esetben,ami savasít .
Lúgosítsunk vagy savasítsuk a vizeletet E.coli fertőzés esetén?
Kedves Mária!
Hólyagfájdalom esetén a tőzegáfonya fogyasztása nem javasolt, mivel savasítja a vizeletet, ami súlyosbíthatja az ezzel járó fájdalmat és tüneteket. E.coli okozta húgyúti fertőzéseknél a tőzegáfonya fogyasztása hasznos lehet. A tőzegáfonya tartalmaz olyan vegyületeket, különösen proantocianidineket (PAC), amelyek segíthetnek megakadályozni, hogy az E.coli baktériumok a húgyhólyag falához tapadjanak, ami megakadályozhatja a fertőzés kialakulását vagy súlyosbodását. Az Urifect-ben található 36 mg PAC igazoltan hatékony mennyiség a visszatérő húgyúti fertőzések kezelésében és megelőzésében.
Üdvözlettel
a DiamondLily csapata
Kedves Mária!
Tőzegáfonya helyett sokkal kevésbé irritáló a D-mannóz, ugyanaz a hatásmechanizmusa.
Tisztelt Címzett. Szerintem nekem is fájdalmas hólyagszindrómám van mert a savas ételek és italok után irritáltá válik a hólyagom. Viszont találtak nálam streptococcus agalactiae baktériumot de azt mondták erre nem írnak antibiotikumot mert nem használ rá. Viszont terhesség esetén ez a baktérium megöli a magzatot. Akkor ilyenkor mit lehet tenni? Van e olyan baktérium amely háttérbe szorítja ezt a rossz baktériumot?
Kedves Anna!
Ez a kérdés mindenképp orvosi konzultációt igényel. A Unisis étrend-kiegészítővel regenerálható a hólyag sérült védőrétege, az irritáló savasság megelőzésére pedig az Alkapure étrend-kiegészítőt tudom ajánlani. Az említett étrend-kiegészítők a kezelést nem helyettesítik.
Üdvözlettel
a DiamondLily csapata
Tisztelt Cím!
Ca oxalát kristályok sok volt a vizeletemben.
PH 5.5 volt.
Reggeli pisilés után néha van szurkáló érzés.
Az utóbbi időben sok mandulát, hajdinát, mogyorót, kölest ettem, aminek magas az oxalát tartalma.
Napi 1000 mg vitamint is szedtem 2000NE D vitaminnal.
Milyen terméket javasolnak?
Segítségüket előre is köszönöm!
Kedves Heni!
Amennyiben tüneteket is okoz az oxalátkristályok jelenléte a vizeletben, további vizsgálatokra van szükség, ezért mindenképp forduljon a kezelőorvosához. Érdemes növelni a folyadékbevitelt (napi 2-3 l víz formájában) és csökkenteni a magas oxaláttartalmú ételek fogyasztását (a diófélék is ilyenek). A vizelet savasságának csökkentésére az Alkapure étrend-kiegészítőt tudjuk ajánlani, amely segítheti a egyensúly helyreállítását és csökkentheti a túlzottan savas vizeletből eredő problémákat, pl. az oxalátkristályok képződését.
Üdvözlettel
a DiamondLily csapata