Elmentél urológushoz a felfázásos panaszaiddal, a vizeletteszt eredménye mégis negatív lett? Nem vagy egyedül, előfordulhat, hogy húgyúti fertőzésed van akkor is, ha egyszer pozitív, majd negatív eredményt kapsz. Mondjuk az okokat!
A tudomány szakértői is egyetértenek abban, hogy a húgyúti fertőzés gyorstesztek nem mindig megbízhatóak, így a gyanúd megalapozott, ha erre már te is gondoltál.
Kétféle tesztet használ ma az orvostudomány a húgyúti fertőzések kimutatására: az egyik a pálcikás gyorsteszt, ezeket végzik az orvosi rendelőkben, a másik a vizelettenyésztés, melynek során a levett mintából 24-48 óra alatt kell a laboratóriumnak kimutatnia a kórokozót. A LiveUTIFree cikke szerint ezek a módszerek a ‘80-as és ‘50-es évek óta használatosak, mégis meglehetősen pontatlannak számítanak.
Sokszor azt is tapasztaljuk, hogy teszt, vagy tenyésztés nélkül szedik a betegek az antibiotikumokat, így viszont előfordulhat, hogy nem a megfelelő gyógyszert alkalmazzák, hiszen nem tudják, milyen baktériummal állnak szemben, így pedig a kezelés gyógyszer alkalmazása mellett is sikertelen lehet. Az orvosok és páciensek viszonylag jól felismerik és dekódolják a tüneteket, de a nem megfelelő kezelés sokat ronthat a helyzeten.
A húgyúti fertőzésen átesett nők 22-46 százaléka tapasztalja, hogy az első fertőzés után visszatérnek a tünetei, ami a már említett, nem megfelelő gyógyszeres kezelésből adódhat.
Kép: LiveUTIFree
Minél több felfázásunk van, sajnos annál valószínűbb, hogy újra és szembesülnünk kell a tünetekkel. A húgyúti fertőzések kimutatására használt tesztcsíkok egy tanulmány szerint az esetek alig 30 százalékában megbízhatóak.
Több oka is van, miért jöhet vissza a laborból negatív eredménnyel a vizelettenyésztésed.
Nem steril a leadott vizelet
Elterjedt tévhit, hogy a vizeletünk steril, pedig a hólyag falának is megvan a saját mikroflórája. A sterilnek tekintett vizeletet gyakran úgy küldik vissza a laborból, hogy szennyezett a minta, vagyis nem felismerhetőek a benne lévő baktériumok, melyek valószínűleg a bőrről, a hüvelyből is származhatnak. Ezek a baktériumok ugyanakkor simán származhatnak a hólyagból is, bár tény, a minta szennyeződése egy lehetséges hibafaktor a vizsgálat során.
A kórokozó valóban nincs jelen a vizeletben
Visszatérő felfázásnál a kórokozók beépülnek a hólyag falába, így nem kimutathatók a vizeletben, hiszen nem is ott élnek – biofilm-réteget képeznek a hugyhólyag falában, itt megtapadva okozzák a fájdalmas tüneteket. Ha a baktérium nem kimutatható, annak a túl sok víz ivása, a felhigult vizelet is lehet az oka, mert ekkor nincsen elegendő, kimutatható kórokozó a mintában.
A vizeletteszt nem is a húgyúti fertőzések kimutatására lett kitalálva
A hugyúti fertőzések tesztelésére hivatott teszt egy Kass nevű tudóstól származik az ötvenes évekből, aki akut vesemedence-gyulladás kimutatására használta nőknél a tesztet. Persze a veseprobléma jóval magasabb baktériumszámmal jár, és a tesztek 80 százalékban megbízhatónak bizonyultak.
Az alsóbb régióban kialakuló húgyúti fertőzések viszont kisebb csíraszámmal járnak, nem biztos, hogy a tesztek ki tudják mutatni a kórokozót, azok mégis jelen vannak a húgyutakban, hugyhólyagban stb. Ezért sose hagyd figyelmen kívül a tüneteidet, akkor sem, ha az urológus szerint minden negatív, és a problémád nem urológiai eredetű. Az orvosoknak komolyan kellene venniük a betegek teszttel nem kimutatható panaszait is.
Kép forrása: LiveUTIFree
Simán lehet, hogy többféle kórokozó okozza a panaszokat
Ebben az esetben a teszt szennyeződésnek tudják be a többféle baktérium jelenlétét a vizeletben, pedig könnyen lehet, hogy nem egyféle kórokozó okozza a panaszokat.
Egy átlagos vizeletteszt nem tudja kitenyészteni a baktériumok többségét
Sajnos a tesztek nem képesek a húgyhólyag mikroflóráját megfelelően imitálni, így a baktériumok kitenyészéséhez szükséges környezet sem feltétlenül teremtődik meg egy minta vizsgálata során. Míg a húgyhólyagban a baktériumok vígan éldegélnek és szaporodnak, egy vizsgálati tálcán nem biztos, hogy reprodukálni tudjuk őket.
Photo by Sergio Briones on Unsplash
Nem veszik figyelembe a megnövekedett fehérvérsejtszámot
A laborban a fehérvérsejtek fokozott jelenlétével sokszor azért nem foglalkoznak, mert gennynek titulálják. Ha magas baktérium- és fehérvérsejtszámot mutatnak a leleteid, majdnem biztosra veheted, hogy a szervezeted fertőzéssel küzd. Azonban ha a szokásostól nem eltérő a mennyiségük, még egyáltalán nem biztos, hogy kizárható a húgyúti fertőzés megléte.
Majnem lehetetlen steril vizeletmintát venni
Ez már önmagában sem lehetséges, tekintettel a női anatómiai adottságokra – a hüvely, a kisajkak, mind körülveszik a húgycső-nyílást, szinte lehetetlen tökéletes, “nem szennyezett mintát” venni valakitől.
via LiveUTIFree
Olvass még!
Milyen tesztre érdemes elmenni, mely biztosan kimutatja a fertőzést?
Szia Zsófi,
a téma komplex megközelítéséghez javasoljuk, hogy nézd meg Oláh Orsolya doktornővel készült beszélgetésünket, a vizeletteszt is szóba kerül:
https://www.youtube.com/watch?v=jPF2PiwtAS0&t=1s
üdvözlettel,
a DiamondLily csapata
Ez jó ,hogy így le van írva de a megoldás hogyan tudnak kigyógyítani ebből,megint nincs porondon.