Medencefenék-problémák: a téma, amiről keveset beszélünk, pedig nők ezreit érinti Magyarországon is. Az a bizonyos izom, ami arról gondoskodik, hogy a kismedencei szerveinket megtartsa, valamint elősegítse a szülést. A DiamondLily Women Series legutóbbi részében Dr. Oláh Orsolya szülész-nőgyógyász, a SOTE Medencefenék Ambulanciájának orvosa volt a vendégünk, a vele készült interjú legfontosabb tudnivalóit összegezzük.
Országh Kitti cikke
Miről beszélünk, ha medencefenéki izmokról beszélünk?
Sokunk nincs tisztában vele, pontosan mit is takar a medencefenéki izomzat, vajon izmokról vagy egy izomról van szó. Dr. Oláh Orsolya elmagyarázta, hogy itt valójában egy izomról, kötőszöveti állományról van szó, ami egyfajta „függőágyként” tartja a kismedencei szerveinket, a bélrendszert, a méhet, és a húgyhólyagot. Szerepe ezenkívül a szülés során fontos, de menopauzában is elengedhetetlen, hiszen az ekkor jelentkező inkontinencia-panaszokkal is összefügg az izomzat épsége.
A medencefenéki izomzatról legtöbben esetleg futólag hallunk biológiaórán, később pedig legfeljebb a hüvelyfal feszességét illetően foglalkozunk vele, ezzel gyakran, és tévesen össze is keverik.
Viszonylag ritkán, kifejezetten genetikai hajlammal fordul elő, hogy valakinek kismedencei süllyedése van már fiatalon, különösen úgy, hogy még nem édesanya. Különösebb edzést nem igényel az izomzat panaszmentesen, szülésre készülve viszont már érdemes vele foglalkozni, a kismamatornák, szülésfelkészítő edzések kifejezett figyelmet fordítanak a gátizomtornára, ami megkönnyítheti a szülést.
Erős medencefenéki izom = jobb orgazmusélmény?
Dr. Oláh Orsolya szerint az orgazmus érzete meglehetősen szubjektív, ő inkább úgy fogalmazna, hogy az orgazmushoz vezető út lerövidülhet, ha a medencefenéki izomzat edzett, és ez eredményezhet egy intenzívebbnek megélt orgazmusélményt.
Okoseszközökkel jobb eredmény
Az úgynevezett bio-feedbacket adó, okos medencefenéki trénerek sokat segíthetnek a medencefenéki panaszokban, de fontos, hogy jól használjuk őket, máskülönben az összehúzódásokat hibásan is érzékelhetik az eszközök. A KegelSmart, az Emy és a Laselle hüvelysúly is mind-mind jó opciók a medencefenéki tréninghez, szülés után viszont mindenképp kérjük a használatukhoz gyógytornász segítségét, a szakember ugyanis megtanítja az eszközök helyes használatát.
Mi történik a medencefenéki izommal a szülés során?
A doktornő elmagyarázta, hogy az izom szakadhat a szülés során, ezért süllyedéses panaszokat okoz a szülést követő hónapokban: inkontinencia (ez szülés után spontán, magától is gyógyulhat), méhsüllyedés, hólyagsérv, változatos panaszokat okozhat, ha az izomzatot sérülés érte. A szokásos, hathetes nőgyógyászati kontrollon érdemes erről konzultálni az orvosunkkal, különösen ha dudort, “valami van ott”-érzést tapasztalunk. Ha a probléma igazolódik, gyógytornász szakembert érdemes felkeresni.
Mikor lehet visszatérni a megszokott mozgásformákhoz?
A medencefenéknek regenerálódnia kell a szülés után, így mindenképpen hagyjunk legalább fél évet a szervezetünknek, addig a kisbabánk emelgetése, könnyű séta, gyógytornásszal egyeztetett mozgásformák javasoltak.
A futás, a rázkódással járó, intenzív kardioedzések legalább egy évig kerülendőek, kivéve, ha a gyógytornászunk másképp nem javasolja. A huszas éveikben szült nőknél könnyebben, gyorsabban lezajlik a regeneráció, de ha a harmincas éveinkben vállaltunk babát, pár hónappal többet kell hagynunk a testünknek arra, hogy regenerálódhasson.
A teljes interjút visszanézheted a Diamondlily Youtube-csatornáján!
Válogass a medencefenéki okoseszközök közül
Hagyj üzenetet