Óriási felháborodást keltett az elmúlt napokban a hír, miszerint az Environment Internationalben megjelent kutatás kimutatta, hogy számos, kereskedelmi forgalomban kapható tamponból nehézfémek mutathatóak ki, többek között arzén és ólom.
A téma aktivisták, egészségügyi szakértők szerint régóta aktuális, a menstruációhoz használt eszközöket már régen átfogóan kellene vizsgálni – a jelenlegi vizsgálat 14 márkát elemzett, a végeredményből azonban sajnos nem tudjuk meg, melyik típus mennyi és milyen szennyeződést tartalmazott.
Miért problémásak a nehézfémek a tamponokban?
A felháborodás teljesen jogos, elvégre a tampont a legintimebb testrészünkben, a hüvelyben használjuk, megbízunk a gyártóban, a nehézfémek jelenléte a termékekben több, mint aggályos. Halmozódásuk bizonyítottan növelheti a rák kialakulásának esélyét, károsíthatják az idegrendszert és potenciális endokrin diszruptorok, azaz megzavarhatják a hormonrendszerünk működését.
Jelenlegi tudásunk alapján ez semmiképp sem megnyugtató, mert egy menstruáló nő élete során akár többezer tampont is elhasználhat, az ezekből felszívódó nehézfémek felhalmozódása a szervezetben nem zárható ki.
De hogyan kerül a tamponba ólom, arzén?
Talán nem is lep meg, ha azt mondjuk, az okok a környezetszennyezésben keresendők. Kis mennyiségben ezek a nehézfémek egyébként is megjelenhetnek az emberi szervezetben, azonban a tamponok gyártásához használt anyagok, mint a pamut és a víz az előállítás és felhasználás során sajnos erősen szennyeződhetnek, így a polcokra kerülő menstruációs eszköz is tartalmazhat a nehézfémekből kimutatható mennyiséget.
Az NPR által megszólaltatott szakértők szerint óriási lépés, hogy egy kutatócsoport azonosította végre a problémát, de ezt az eredményt nem lehet egyértelműen megnövekedett egészségügyi kockázatokkal összekapcsolni. Az FDA, az amerikai élelmiszer- és gyógyszeripari hatóság már csak azért is fenntartásokkal kell kezelni a tesztet, mert nem tudhatjuk egyelőre, hogy a tamponokból kimutatott nehézfémekből mennyi szívódik fel a véráramba. Éppen ezért további vizsgálatokat tartanak szükségesnek.
Az eldobható higiéniai termékek amerikai és egyesült királyságbeli képviseletei szerint fontos tisztázni azt is, hogy a nehézfémeket “a gyártó nem szándékosan alkalmazza a termékeiben’, ha ez a válasz megnyugtató bárkinek is.
Elmondák viszont azt is, amit több, független szakértő is, miszerint “ezek a nehézfémek a gyümölcsökben, zöldségekben sokkal nagyobb koncentrációban vannak jelen, mint a tamponokban kimutatott mintákban”.
Mennyire lesz végülis káros, ha a menstruáló éveink alatt végig tampont használunk?
Az NPR cikke nagyjából 7400 darabra becsüli a tamponok számát, amit egy átlagosan erős vérzéssel menstruáló nő elhasznál élete során, ráadásul ezeknek mindegyike több órán át van a nők hüvelyében.
Az Amerikai Nőgyógyász Egyesület szakértője, Dr. Nathaniel DeNicola szerint a kérdés az, hogy mi az a kimutatható nehézfém – mennyiség, amennyitől bizonyítottan veszélyesnek minősülhetnek az egészségünkre a tamponok. Az igazság azonban az, hogy akárcsak a mikroműanyagok, ezek a nehézfémek is mindenütt ott vannak körülöttünk, a modern élet velejárói.
Teljesen kizárni a nehézfémeket az életünkből tehát sehogysem lehet, de egyelőre tudományos szempontból nem bizonyított, és kizárva sincs a tamponokban található nehézfémek egészségkárosító hatása.
A legjobban akkor járunk, ha minél kevesebb, egyszerűbb összetételt keresünk menstruációs eszközöket illetően.
Az INTIMINA menstruációs kelyheknek például egyetlen összetevője az orvosi szilikon, megbízható, környezetbarát megoldás, ráadásul pénztárcakímélő, mert évekig használhatod.
Hagyj üzenetet