Jóval nagyobb rizikófaktort jelent a PCOS-sel élő nőknek az állapotuk, nem PCOS-es társaikhoz képest – a Birmingham Egyetem legfrissebb kutatása felhívta a közvélemény figyelmét a fokozott kockázatra.
Photo by Eugene Chystiakov on Unsplash
A kutatók kifejezetten arra kérik az egészségügyi hatóságokat, döntéshozókat, hogy biztassák a PCOS-sel élő nőket, tegyenek meg mindent a megelőzésért, és adassák be maguknak a felkínált vakcinát – hiszen a világjárványnak korán sincs vége.
A policisztás ovárium-szindróma rendkívül gyakori, minden tizedik nőt érintő állapot. Jellemző tünetei a rendszertelen menstruáció, emelkedett androgén hormonszint, mely jellegzetes fizikai tünetekkel jár, például a férfias típusú szőrösödés (az arcon, hason, deréktájon), a petefészkek jellegzetesen cisztás megjelenése, melyek gyöngysorszerűen megmutatkoznak az ultrahang-vizsgálaton. Ezek az éretlen tüszők aztán nem szabadulnak ki, és nem lesz belőlük érett petesejt, mely ovulációkor kiszabadulhatna, vagy a menstruációval kilökődne.
Mi az újdonság?
Azt is jól tudjuk, hogy a kardiometabolikus betegségek kialakulására a PCOS-sel élőknek nagyobb a rizikója: 2-es típusú diabétesz, magas vérnyomás, nem alkoholos zsírmáj mind előfordulhatnak a betegeknél, ezekről pedig bizonyítottan tudjuk, hogy magas kockázati tényezők a Covid-fertőzésre.
Photo by Diana Polekhina on Unsplash
A kutatáshoz szükséges teszteket még a pandémia első hullámában végezték el, 2020 januárjában. Az eredmények azt mutatták, hogy a PCOS-es nők rizikója 51%-kal magasabb a nem PCOS-sel élő nőkhöz képest arra, hogy megfertőződjenek a koronavírussal.
A European Journal of Endocrinology-ban megjelent tanulmány azt az adatot közölte, hogy a PCOS-sel élők között a Covid-fertőzés rizikója kétszeres a nem PCOS-es nőkéhez képest (18,1 eset/1000 fő/év a PCOS-eseknél, 11,9 eset/1000 fő/év a nem PCOS-es csoportokban).
Fokozott védelem szükséges
A kutatás továbbá hangsúlyozta, hogy a PCOS-sel élők mentális egészsége is kiemelt figyelmet érdemel, mert ebben a csoportban sokkal magasabb a szorongásos, depressziós kórképek kialakulása, a PCOS-élők önbecsülése ugyanis kirívóan alacsony. Ezért a kutatók javasolják, hogy a beteg köreiben érdemes a távolságtartásra, izolációra vonatkozó tanácsokat mérsékelni.
Dr. Michael O’Reilly, a kutatás társszerzője elmondta, hogy a PCOS-es betegek a pandémia alatt is többször tapasztalták az egészségügyi szakemberek nem kielégítő hozzáértést, a betegek pedig tartanak attól, hogy ez gátolhatja azt, hogy a megfelelő időben, a megfelelő ellátáshoz juthassanak.
Photo by Fusion Medical Animation on Unsplash
Nem szabad elfelejteni, hogy az egészségügyi ellátás drámaian megváltozott a járvány óta, telefonos és videókonzultációk segítségével kommunikálunk az orvosainkkal, viszont sok PCOS-sel élő számára a hagyományos orvos-páciens találkozók nem kiválthatóak ilyen módon.
A PCOS-sel élő nők végre megkapták a szükséges figyelmet a tudománytól a Covid-fertőzéssel szemben magasabb rizikófaktoruk kapcsán, azonban a megbetegedés lefolyásának vizsgálata további kutatásokat igényel ebben, a vírusnak sokkal inkább kitett csoportban.
via News-Medical
Olvass még!
Sokkal magasabb a fogamzásgátló tablettával járó trombózis kockázata, mint az AstraZeneca-oltásoké
Inzulinrezisztencia – visszafordítható a cukorbetegséget megelőző állapot?
Hagyj üzenetet