Igaz a mondás: „A szépség belülről fakad.” Vagyis nagyban függ attól, hogy mit viszünk be szervezetünkbe. Manapság óriási divat valamilyen diéta követése. 6 népszerű étkezési stílust veszünk sorra és mutatjuk be, mik az előnyei és hátrányai, illetve hogyan ápolhatjuk külsőnket étrendünk alakításával.

Mediterrán diéta

Hal, leveles zöldségek, olíva olaj, gyümölcsök alkotják ezt a szívbarát étrendet, de nem ez az egyetlen előnye. Egy friss olasz kutatás szerint véd a melanómától, a halakban található omega-3 zsírsavak pedig rugalmassá és erőssé teszik a bőrsejt membránokat, illetve dúsabbá és fényesebbé a hajat. Az Miamiban található Esztétikai Kutatási Intézet bőrgyógyásza továbbá elmondta, hogy a paradicsomban, vörös borban található antioxidánsok blokkolják a Nap hatására bekövetkező káros kémiai reakciókat.

diéta

Vegetáriánus/Vegán

Több nyers étel és teljes értékű gabonák jellemzik ezt az étkezést. Az ezekben található antioxidánsok semlegesítik a szabadgyököket, melyek felelősek a ráncokért, barna foltokért és más öregedési jelekért. Egy 2011-ben készült amerikai kutatás kimutatta, hogy a C-vitamin, mely antioxidáns, nagyon hatékony a ráncok ellen. Mivel ez az étrend általában zsírszegény, így még hatékonyabbá téve a szervezet harcát a korral, érdemes kiegészíteni lenmaggal, olíva olajjal. A kukorica, vagy napraforgó olaj viszont omega-6 zsírsavat tartalmaznak, melyek a szervezetben versenyeznek az omega-3-al ezért érdemes ezek bevitelét csökkenteni.

diéta

Magas protein, alacsony szénhidrát

A fehér liszt és finomított cukrok kerülése csökkenti a kortizol, a stressz hormon szintet és a pattanásokat is. Dr. Lisa Airan amerikai bőrgyógyász szerint viszont vigyázni kell a túl sok hús fogyasztásával, mivel az állati eredetű zsírok növelik a szabadgyök képződést, ami zavarja a normális sejtfolyamatokat. Vörös hús helyett válasszunk sovány húsokat és halat.

Alacsony zsírtartalmú

A telített zsírok csökkentése pozitívan hat a szívre és a derékvonalra is. Az állati zsírokat kevésbé tartalmazó diéta szintén csökkenti a szabadgyököket, ami sejtek elöregedését okozza. Ez az étrend ugyanakkor veszélyes is lehet, mivel a bőrünknek és testünknek szüksége van zsírokra, főleg a magvakból és olíva olajból származó jótékony hatásúakra. A zsírok nélkülözhetetlenek néhány vitamin és antioxidáns hasznosulásához és a sejtmembránok rugalmasságához. Az orvosok szerint a bevitt kalória 20 százalékát optimálisan telítetlen zsíroknak kell alkotnia.

diéta

Nyers ételekből álló diéta

Főleg magvakból, nyers zöldségekből, gyümölcsökből, csírákból és gabonákból áll ez az étrend. A nyers ételeket fogyasztók állítják, hogy a nem hőkezelt ételek több tápanyagot, energiát tartalmaznak, segítik az emésztést és a fogyást. Bár ez az orvosok által nem teljesen alátámasztott, arra felhívják a figyelmet, hogy ha nagyon kevés húst fogyasztunk nehéz bejuttatnunk a szervezetünkbe a kollagének felépítéséhez szükséges megfelelő alkotókat. Az alacsony protein bevitel továbbá lehet egyik oka a haj nem megfelelő növekedésének is.

diéta

Szénhidrát dús diéta

Ennek alappillére az ellenálló keményítő, vagyis az olyan szénhidrát, ami rostként viselkedik, átjut az emésztőrendszeren teljes emésztés és felszívódás nélkül, anélkül, hogy cukorrá alakulna. Ezáltal serkenti a metabolizmust, elhúzódó jóllakottság érzetet biztosítva, ami segít elkerülni a bőrt károsító ételek, mint cukros, zsíros rágcsálnivalók fogyasztását. Mindeközben az inzulin szint és vércukorszint normális tartományban marad. Válasszunk tehát teljes értékű kenyeret, pl. rozst, a fehérkenyér és finomliszt helyett.

Fontos, hogy a megfelelő folyadékfogyasztásra is odafigyeljünk, továbbá főleg télen szedjünk rendszeresen vitaminokat, (pl. C, A, D, E vitamint), mivel ma a boltokban vásárolható élelmiszerek sajnos többnyire nem napon érett gyümölcsök és zöldségek, (utókezeléssel érlelik). Ha odafigyelünk étrendünkre, nemcsak hajunk, bőrünk lesz szebb, de testsúlyunkat is kordában tartjuk, mely által számos betegséget előzhetünk meg. A megfelelő diéta kiválasztásakor fontos arra is odafigyelni, hogy életünk melyik szakaszában vagyunk éppen. Egy korábbi cikkünkben részletesen kifejtjük, hogy a különböző stádiumokban milyen étrendet érdemes követni.

Források: 1.2.3.

Szerző: Dr. Kelemen Csilla Krisztina