A HPV, azaz a Humán Papillomavírus, alattomos kis kórokozó lehet, amely sokszor észrevétlenül lappang a szervezetben. De ne aggódj, több hatékony fegyvered is van ellene, köztük a védőoltással és a rendszeres szűrővizsgálattal. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk neked, hogyan védekezhetsz a HPV ellen, és miért kiemelten fontos a megelőzés. Megismerheted, hogyan működik a HPV elleni vakcina, kinek ajánlott, és hogyan zajlik az oltás. Emellett mindent megtudhatsz a szűrővizsgálatok menetéről, és arról, hogy miért létfontosságúak a korai felismerésben. 

A HPV elleni védőoltás

A HPV elleni védőoltás az egyik leghatékonyabb módja a fertőzés megelőzésének. A vakcina arra „tanítja” meg az immunrendszeredet, hogy felismerje és legyőzze a leggyakoribb, magas kockázatú HPV törzseket, mielőtt azok megbetegedést okoznának. Jelenleg háromféle HPV elleni védőoltás érhető el Magyarországon: a Cervarix, a Silgard és a Gardasil 9. Ezek a vakcinák a HPV 16 és 18-as típusai ellen nyújtanak védelmet, amelyek a méhnyakrákos esetek mintegy 70%-áért felelősek. A Silgard ezen felül véd a HPV 6 és 11-es típusai ellen is, amelyek a nemi szervi szemölcsök 90%-át okozzák. A Gardasil 9 pedig összesen kilenc HPV törzs (6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 és 58) ellen nyújt védelmet, így a legszélesebb körű védettséget biztosítja.

Kiknek ajánlott a védőoltás?

A HPV elleni védőoltás beadása lányoknak és fiúknak egyaránt javasolt, ideális esetben 9 és 14 éves kor között, még a szexuális élet megkezdése előtt. Azonban a vakcina beadása később is hasznos lehet. A vakcina hatékonysága annál nagyobb, minél fiatalabb korban adják be, de idősebb korban is jelentősen csökkenti a fertőzés és a HPV okozta megbetegedések kockázatát.

Hogyan zajlik az oltás?

A HPV elleni oltást általában 2 vagy 3 adagban adják be, a vakcina típusától és az életkortól függően. Az oltásokat a felkarba adják. Az oltási sorozat befejezése után hosszú távú védettség alakul ki a vakcinában szereplő HPV törzsekkel szemben.

A HPV elleni védőoltás biztonságos és hatékony. A leggyakoribb mellékhatások enyhék és átmenetiek, például fájdalom, bőrpír vagy duzzanat az oltás helyén. Ritka esetekben előfordulhat fejfájás, láz vagy fáradtság.

Bár a védőoltás a leggyakoribb és legveszélyesebb HPV törzsek ellen véd, nem nyújt 100%-os védelmet az összes HPV típussal szemben. Ezért a védőoltás mellett is nagyon fontos az immunrendszered erősítése és a rendszeres nőgyógyászati szűrővizsgálaton való részvétel!

Szűrővizsgálatok fontossága

A HPV elleni védőoltás rendkívül fontos, de nem helyettesíti a rendszeres szűrővizsgálatokat. A szűrés célja, hogy még a tünetek megjelenése előtt felismerje a HPV okozta elváltozásokat, elsősorban a méhnyak rákmegelőző állapotait. Minél korábban fedezik fel ezeket az elváltozásokat, annál hatékonyabban kezelhetők, és annál nagyobb az esély a teljes gyógyulásra.

De hogyan is zajlik a szűrés?

A nőgyógyászati szűrővizsgálat során a szakorvos mintát vesz a méhnyak felszínéről. Ezt a mintavételt nevezzük citológiai vizsgálatnak, más néven Pap-tesztnek. A levett sejteket laboratóriumban mikroszkóp alatt vizsgálják meg, hogy vannak-e köztük kóros, a HPV-re utaló elváltozást mutató sejtek.

Mi az a HPV teszt?

A HPV teszt egy másik, érzékenyebb módszer, amely kimutatja a HPV jelenlétét a szervezetben. A HPV teszt azt is megállapítja, hogy magas vagy alacsony kockázatú HPV típussal állunk-e szemben. A HPV teszt elvégezhető a Pap-teszttel egyidejűleg, vagy önmagában is.

Kiknek ajánlott a szűrés?

Magyarországon minden 25 és 65 év közötti nő számára ajánlott a háromévente történő méhnyakszűrés. Fontos tudni, hogy a HPV fertőzés férfiakat is érinthet, ezért nekik is érdemes lehet szűrővizsgálatot kérni, különösen, ha a partnerüknél HPV fertőzést igazoltak.

Ne halogasd a szűrést!

A rendszeres nőgyógyászati szűrővizsgálat a leghatékonyabb módja a méhnyakrák és más, HPV okozta elváltozások korai felismerésének. A korai felismerés életet menthet! Ha bármilyen kérdésed van a szűréssel kapcsolatban, fordulj bizalommal nőgyógyászodhoz.

Erősítsd az immunrendszered természetesen

A HPV elleni védekezésben a védőoltás és a rendszeres szűrés kiemelten fontosak. Azonban fontos tudnod, hogy a védőoltás a leggyakoribb magas kockázatú HPV törzsek ellen nyújt védelmet, de nem az összes ellen. Ráadásul, ha a szűrővizsgálat során enyhébb elváltozást fedeznek fel, az orvos sok esetben a rendszeres megfigyelés mellett dönthet. Ilyenkor különösen fontossá válik az immunrendszered támogatása, hogy az képes legyen felvenni a harcot a fertőzéssel és elősegítse a gyógyulást.

De mit tehetsz az immunrendszered erősítéséért? Az egészséges életmód, a kiegyensúlyozott, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag táplálkozás, a rendszeres testmozgás, a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás, valamint a stressz kezelése mind-mind hozzájárulnak az immunrendszered optimális működéséhez.

Pavirona HPV étrend-kiegészítő

Ezeken felül bizonyos természetes hatóanyagok, gyógynövények és nyomelemek is támogathatják a szervezeted védekezőképességét. A Pavirona étrend-kiegészítő pontosan ilyen, gondosan válogatott összetevőket tartalmaz. A Pavirona 5 különleges, természetes összetevője – köztük a kvercetin, a zöld tea kivonat és az édesgyökér kivonat – szinergikusan, egymást erősítve járul hozzá az immunrendszered normál működéséhez, és klinikailag bizonyítottan segít a HPV elleni küzdelemben. 

Szeretnéd tudni, hogyan támogathatja a Pavirona az immunrendszeredet? Ismerd meg a termék összetevőit és azok hatásait!