Hallottál már a ciklusszinkron edzésről? Egy ideje terjed a social mediában az ezzel kapcsolatos trend, ami arra hívja fel a figyelmet, hogy a nők a ciklusuk különböző pontjain másképp teljesítenek a sportokban, és az elmélet ezekhez a hormonális változásokhoz igazítja az edzések intenzitását.
Ciklusszinkron – támogató vagy leegyszerűsítő feltételezés?
A feltételezés az, hogy a magas intenzitású, erőnléti edzéseket a magas ösztrogénszint miatt a ciklus első felében (follikuláris fázisban) érdemes végezni, mert ekkor jobban teljesítünk, a ciklus második felében pedig a kevésbé intenzív mozgásformák az alkalmasak, a menstruáció alatt a visszavonulás, regenerálódás, az edzés szüneteltetése ajánlott.
A ciklusod az egészséged tükre
A menstruációs ciklusunk, a termékenységünk nőként jól demonstrálja az általános egészségi állapotunkat. Hatással van az alvásunkra, a kardiovaszkuláris egészségre, az anyagcserénkre, a hangulatunkra, a bőrünkre, a csontjaink épségére, az energiaszintünkre, a testünk általános állapotára.
Általában két hétig, a peteérésig tart follikuláris fázisunk, ezt követi a progeszteronszint tetőzésével és az ösztrogénszint drasztikus zuhanásával a luteális fázis, majd a menstruáció.
Cikluszinkron edzés – tényleg minden a hormonokon múlik?
A ciklusszinkron edzés hívei ezt a hormonok általi hullámzást szeretnék kihasználni az edzésprogramjuk érdekében, azt feltételezve, hogy az energiaszintünk a ciklus első felében a legmagasabb, a második felében pedig csökkent, így az aktivitásukat is az energiaszintjükhöz igazítják.
Azonban a feltételezés, hogy a hormonok hullámzása mindenkinél ugyanúgy zajlik, és az energiaszintet minden nőnél ugyanúgy befolyásolja, nagyon leegyszerűsítő kijelentés lenne. Mások vagyunk, a hormonszintünk ingadozása nem követhető lenne napról napra, az ovulációnk napja sem feltétlenül a “nagykönyv szerinti” tizennegyedik nap,az ciklusonként változhat, és a terhelést sem ugyanúgy bírjuk, ciklustól függetlenül.
ZiggyCup akár szexuális együttlét alatt is
lusszinkron: erősítés csak az ovulációig?
A ciklusszinkron szerint az erősítő edzéseket az ovulációig érdemes csinálni, utána az ösztrogénszintünkkel együtt az energiánk is csökken, viszont ezzel a vérzés napjait is leszámítva alig maradna tíz nap, amikor a sokunk által kedvelt magas intenzitású sportokat űzhetjük, ez pedig sok-sok mozgáskedvelő nőnek nem kedvez, pláne, hogy sokaknak a mozgás a mindennapos stressz levezetésében is segít.
A ciklusszinkron remek iránytű lehet az életünkben, ha úgy érezzük, a világ működése alapveten férfiakra optimalizált, sokkal kevésbé veszi figyelembe a női test működését, az elvárások produktivitás alapúak. Érdemes ebbe a monoton rendszerbe beleszámolni a női test eltérő működését, de azon belül is inkább az egyéni jelzéseinkre figyelni, a testünk megismerésén keresztül önmagunkra is több, minőségi időt szánni.
Válassz magadnak menstruációs kelyhet élethelyzetnek megfelelően és a vérzés intenzitásához igazítva ITT.
Hagyj üzenetet